Tarayıcınızda JavaScript etkinleştirin!

İngilizce Soru Bankası - paragraf test2 Soru 8

Cevabı öğrenmek için seçenek düğmelerini tıklayabilirsiniz. Doğru Yanlış
Bilmediğiniz kelimeyi seçerek Türkçe anlamına bakabilirsiniz.
asağıdaki parçaya göre cevaplayınız.

8-) Anne Mansfield Sullivan is described in the passage as Helen's teacher and ...... .

Helen Adams Keller was born on June 27, 1880. Nineteen months later , she had a severe illness that, left her blind and deaf. Her parents had hope for her. They had read Charles Dickens' report of the aid given to another blind and deaf girl, Laura Bridgman. When Helen was 6 years old, her parents took her to see Alexander Graham Bell, famed teacher of the deaf and inventor of the telephone. As a result of his advice, Anne Mansfield Sullivan began to teach Helen in 1887. Until her death in 1936, she remained Helen's teacher and constant companion. Sullivan had been almost blind in early life, but her sight had been partially restored. Helen soon learnt the finger-tip, or manual, alphabet as well as Braille — a system of writing for blind people, using raised dots which can be read by touch. By placing her sensitive fingers on the lips and throat of her teachers, she felt their motions and learnt to "hear" them speak. Three years after mastering the manual alphabet, she learnt to speak herself. "Once I knew only darkness and stillness. . . . My life was without past or future. . . . But a little word from the fingers of another fell into my hand that clutched at emptiness, and my heart leapt to the rapture of living." This is how Helen Keller described the beginning of her "new life" when, despite blindness and deafness, she learnt to communicate with others.

the inventor of Braille
a faithful companion
the subject of a report by Charles Dickens
a distant relative
a student of Alexander Graham Bell

Gereksinimler

 1. Tarayıcınızın Javascript özelliği açık olmalıdır
 2. Reklam engelleyiciniz bu site için kapalı olmalıdır
 3. Modern tarayıcı kullanmanız önerilir.
 4. Not:Reklamlar dikkatinizi dağıtıyor olabilir. Dikkatiniz dağınık halde iken soru çözebilme yeteneğinizi geliştirin. Hayat adil değildir. Dikkatinizin dağıtılmayacağını garanti etmez. Ayrıca her soruda reklam gösterilmiyor.
 5. Başarılar Dilerim

İngilizce Sınav Soruları

Öneriler

 1. Yabancı müzik klipleri ve mp3 ler için altyazı ve şarkı sözü indirebilirsiniz. Subtitles for songs & Music Videos
 2. Müzikleri ve Müzik kliplerini altyazılı izlemek ve dinlemek için Kripto Video Protector & Media Player programını kullanabilirsiniz.
 3. YouTube ve diğer web sitelerinden ingilizce video dersleri indirmek için Video & Music Downloader programını kullanabilirsiniz.
 4. IP gizlemek, yasaklanmış web sitelerine girmek, internette anonim sörf yapmak için Proxy Mask programını kullanabilirsiniz.
 5. Ingilizce haber okumak, ingilizce haberleri sesli olarak dinlemek ve kendi haber listenizi oluşturmak için RSS okuyucu bölümünü kullanabilirsiniz.
 6. Ingilizce kelime bilginizi geliştirmek için Flashcards bölümünü kullanabilirsiniz.
 7. Ingilizce'de en çok kullanılan 5000 kelime listesi
Soru hakkında görüşlerinizi aşağıya yazabilirsiniz.